Microchip Technology AT89C55WD-24PC
AT89C55WD-24PC
Part No.:
AT89C55WD-24PC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89C55WD-24PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
256 x 8
NumberofI/O:
WDT
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
32
OscillatorType:
20KB (20K x 8)
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)