Rochester Electronics, LLC AT89LP3240-20PU
AT89LP3240-20PU
Part No.:
AT89LP3240-20PU
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89LP3240-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Series:
89LP
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
4.25K x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
8K x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
38
RAMSize:
8051
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 8x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
32KB (32K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)