Microchip Technology AT89LS53-12PI
AT89LS53-12PI
Part No.:
AT89LS53-12PI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89LS53-12PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
89LS
CoreProcessor:
12MHz
CoreSize:
256 x 8
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
OscillatorType:
12KB (12K x 8)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)