Microchip Technology AT89LS8252-12PI
AT89LS8252-12PI
Part No.:
AT89LS8252-12PI
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89LS8252-12PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
89LS
CoreProcessor:
12MHz
Connectivity:
2K x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
OscillatorType:
8KB (8K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)