Rochester Electronics, LLC AT89S52-24PI
AT89S52-24PI
Part No.:
AT89S52-24PI
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89S52-24PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
89S
CoreProcessor:
24MHz
NumberofI/O:
WDT
OscillatorType:
8KB (8K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)