Microchip Technology AT89S53-24PC
AT89S53-24PC
Part No.:
AT89S53-24PC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89S53-24PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
89S
CoreProcessor:
24MHz
NumberofI/O:
WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
OscillatorType:
12KB (12K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)