Microchip Technology AT89S8252-24PC
AT89S8252-24PC
Part No.:
AT89S8252-24PC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89S8252-24PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
89S
CoreProcessor:
24MHz
Connectivity:
2K x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
DataConverters:
External
OscillatorType:
8KB (8K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)