Rochester Electronics, LLC AT90PWM316-16SE
AT90PWM316-16SE
Part No.:
AT90PWM316-16SE
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAT90PWM316-16SE.pdf
Description:
AT90PWM316 - RISC MICROCONTROLLE
  • Related Categories
Package/Case:
32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
1K x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
512 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
27
RAMSize:
AVR
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 11x10b; D/A 1x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
16KB (16K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 105°C (TA)