Rochester Electronics, LLC ATMEGA8-16PC
ATMEGA8-16PC
Part No.:
ATMEGA8-16PC
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaATMEGA8-16PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
  • Related Categories
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
AVR® ATmega
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
1K x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
512 x 8
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
23
RAMSize:
AVR
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 6x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
8KB (4K x 16)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)