Rochester Electronics, LLC ATTINY261-20PU
ATTINY261-20PU
Part No.:
ATTINY261-20PU
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaATTINY261-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
  • Related Categories
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
CoreProcessor:
20MHz
ProgramMemorySize:
USI
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
16
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 11x10b
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)