Rochester Electronics, LLC ATTINY44V-10XU
ATTINY44V-10XU
Part No.:
ATTINY44V-10XU
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaATTINY44V-10XU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Series:
AVR® ATtiny
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
10MHz
CoreSize:
256 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
256 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
USI
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
12
RAMSize:
AVR
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 8x10b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
4KB (2K x 16)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)