Comchip Technology ATV06B141J-HF
ATV06B141J-HF
Part No.:
ATV06B141J-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaATV06B141J-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
140V
Voltage-Breakdown(Min):
155V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
226.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.65A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)