Renesas Electronics America Inc BCR10CM-12LB#B01
BCR10CM-12LB#B01
Part No.:
BCR10CM-12LB#B01
Manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
Datasheet:
BCR10CM-12LB#B01.pdf
Description:
TRIAC, 600V , 10A
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
10 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
100A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
30 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
MountingType:
Category:
Thyristors - TRIACs
Datasheet:
ShinYuaBCR10CM-12LB#B01.pdf
1. How to order BCR10CM-12LB#B01 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BCR10CM-12LB#B01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR10CM-12LB#B01?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BCR08DS-14AT13#B10 BCR8PM-12LG#B00 BCR20AM-12LB#B01 BCR10CM-12LB#B01 BCR10CM-12LA#B00
Part Number BCR08DS-14AT13#B10 BCR8PM-12LG#B00 BCR20AM-12LB#B01 BCR10CM-12LB#B01 BCR10CM-12LA#B00
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
TriacType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-OffState 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 100A @ 60Hz 100A @ 60Hz 100A @ 60Hz 100A @ 60Hz 100A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA