Renesas Electronics America Inc BCR30CM-8LB#BB0
BCR30CM-8LB#BB0
Part No.:
BCR30CM-8LB#BB0
Manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBCR30CM-8LB#BB0.pdf
Description:
TRIAC
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
30 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
300A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
30 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)