Rohm Semiconductor BD33HA3MEFJ-ME2
BD33HA3MEFJ-ME2
Part No.:
BD33HA3MEFJ-ME2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaBD33HA3MEFJ-ME2.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 300MA 8HTSOP-J
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q100
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
8V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.2V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
1.2 mA
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C