Eaton - Electronics Division BK/ABC-13-R
BK/ABC-13-R
Part No.:
BK/ABC-13-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaBK/ABC-13-R.pdf
Description:
FUSE CERM 13A 250VAC 125VDC 3AB
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ABC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
13 A
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
125 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
CSA, UL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaBK/ABC-13-R.pdf
1. How to order BK/ABC-13-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BK/ABC-13-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BK/ABC-13-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BK/ABC-13-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BK/ABC-2-R BK/ABC-12-R BK/ABC-8-R BK/ABC-5-R BK/ABC-4-R
Part Number BK/ABC-2-R BK/ABC-12-R BK/ABC-8-R BK/ABC-5-R BK/ABC-4-R
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series ABC ABC ABC ABC ABC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 13 A 13 A 13 A 13 A 13 A
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V