Eaton - Electronics Division BK/AGC-10-R
BK/AGC-10-R
Part No.:
BK/AGC-10-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaBK/AGC-10-R.pdf
Description:
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
AGC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
10 A
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
200A
ApprovalAgency:
0.492
OperatingTemperature:
CSA, UL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaBK/AGC-10-R.pdf
1. How to order BK/AGC-10-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BK/AGC-10-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BK/AGC-10-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BK/AGC-10-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series AGC AGC AGC AGC AGC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 200A 200A 200A 200A 200A