Bellnix Co., Ltd. BLC12-05S120
BLC12-05S120
Part No.:
BLC12-05S120
Datasheet:
ShinYuaBLC12-05S120.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 6W
Series:
BLC12 (6W)
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
5V
Current-Output(Max):
1.2A
Power(Watts):
6 W
Voltage-Isolation:
500 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
80%
Size/Dimension:
0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)
Datasheet:
ShinYuaBLC12-05S120.pdf
1. How to order BLC12-05S120 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BLC12-05S120 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BLC12-05S120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BLC12-05S120.
Image BLC12-12S50 BLC12-12W25 BLC12-05S120
Part Number BLC12-12S50 BLC12-12W25 BLC12-05S120
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series BLC12 (6W) BLC12 (6W) BLC12 (6W)
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V
Voltage-Output1 5V 5V 5V
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 1.2A 1.2A 1.2A
Power(Watts) 6 W 6 W 6 W
Voltage-Isolation 500 V 500 V 500 V
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 80% 80% 80%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)