Bellnix Co., Ltd. BLC12-12S50
BLC12-12S50
Part No.:
BLC12-12S50
Datasheet:
ShinYuaBLC12-12S50.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 4.8W
Series:
BLC12 (6W)
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
12V
Current-Output(Max):
400mA
Power(Watts):
4.8 W
Voltage-Isolation:
500 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
83%
Size/Dimension:
0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)
Datasheet:
ShinYuaBLC12-12S50.pdf
1. How to order BLC12-12S50 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BLC12-12S50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BLC12-12S50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BLC12-12S50.
Image BLC12-12S50 BLC12-12W25 BLC12-05S120
Part Number BLC12-12S50 BLC12-12W25 BLC12-05S120
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series BLC12 (6W) BLC12 (6W) BLC12 (6W)
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V
Voltage-Output1 12V 12V 12V
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 400mA 400mA 400mA
Power(Watts) 4.8 W 4.8 W 4.8 W
Voltage-Isolation 500 V 500 V 500 V
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 83% 83% 83%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)