Eaton - Bussmann Electrical Division BP/MAX-40ID
BP/MAX-40ID
Part No.:
BP/MAX-40ID
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaBP/MAX-40ID.pdf
Description:
FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE MINI
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
MAX
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Automotive
CurrentRating(Amps):
40 A
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
32 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Blade, Miniature
MeltingI²t:
1kA
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaBP/MAX-40ID.pdf
1. How to order BP/MAX-40ID on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BP/MAX-40ID price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BP/MAX-40ID?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BP/MAX-40ID.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX-60 MAX-50 MAX-30 MAX-40 MAX-70
Part Number MAX-60 MAX-50 MAX-30 MAX-40 MAX-70
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MAX MAX MAX MAX MAX
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
CurrentRating(Amps) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 32 V 32 V 32 V 32 V 32 V