Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85B100-TAP
BZX85B100-TAP
Part No.:
BZX85B100-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaBZX85B100-TAP.pdf
Description:
DIODE ZENER 100V 1.3W DO41
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZX85
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Last Time Buy
Power - Max:
1.3 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
350 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
100 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 75 V