Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85B12-TR
BZX85B12-TR
Part No.:
BZX85B12-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaBZX85B12-TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZX85
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.3 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
9 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 175°C
Operating Temperature:
12 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 9.1 V