Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85B6V2-TAP
BZX85B6V2-TAP
Part No.:
BZX85B6V2-TAP
Datasheet:
ShinYuaBZX85B6V2-TAP.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1.3W DO41
Packaging:
Tape & Box (TB)
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.3 W
Package / Case:
4 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 175°C
Operating Temperature:
6.2 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 3 V