Texas Instruments CD74HC243M96G4
CD74HC243M96G4
Part No.:
CD74HC243M96G4
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaCD74HC243M96G4.pdf
Description:
IC TXRX NON-INVERT 6V 14SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
74HC
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
LogicType:
Transceiver, Non-Inverting
NumberofElements:
1
NumberofBitsperElement:
4
InputType:
OutputType:
3-State
Current-OutputHighLow:
7.8mA, 7.8mA
Voltage-Supply:
2V ~ 6V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C (TA)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaCD74HC243M96G4.pdf
1. How to order CD74HC243M96G4 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CD74HC243M96G4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CD74HC243M96G4?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CD74HC125EG4 CD74HC125M96E4 CD74HC241MG4 CD74HC243M96G4 CD74HC244M96G4
Part Number CD74HC125EG4 CD74HC125M96E4 CD74HC241MG4 CD74HC243M96G4 CD74HC244M96G4
Package/Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 74HC 74HC 74HC 74HC 74HC
NumberofElements 1 1 1 1 1
NumberofBitsperElement 4 4 4 4 4
InputType - - - - -
OutputType 3-State 3-State 3-State 3-State 3-State
Current-OutputHighLow 7.8mA, 7.8mA 7.8mA, 7.8mA 7.8mA, 7.8mA 7.8mA, 7.8mA 7.8mA, 7.8mA
Voltage-Supply 2V ~ 6V 2V ~ 6V 2V ~ 6V 2V ~ 6V 2V ~ 6V