Bourns Inc. CDSOT23-S2004
CDSOT23-S2004
Part No.:
CDSOT23-S2004
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaCDSOT23-S2004.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
240 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
225mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1 V @ 100 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
100 nA @ 240 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
MountingType:
Surface Mount
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaCDSOT23-S2004.pdf
1. How to order CDSOT23-S2004 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CDSOT23-S2004 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDSOT23-S2004?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDSOT23-S2004.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDSOT23-S2004
Part Number CDSOT23-S2004
Manufacturer Bourns Inc.
Packaging Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series -
ProductStatus Obsolete
DiodeConfiguration 1 Pair Series Connection
DiodeType Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 240 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 225mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1 V @ 100 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 100 nA @ 240 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C