IXYS CLA40E1200NHB
CLA40E1200NHB
Part No.:
CLA40E1200NHB
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CLA40E1200NHB.pdf
Description:
THYRISTOR - TO247
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.7 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.55 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
40 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
63 A
Current-Hold(Ih)(Max):
70 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
520A, 560A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)