IXYS CMA30E1600PN
CMA30E1600PN
Part No.:
CMA30E1600PN
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaCMA30E1600PN.pdf
Description:
SCR 1.6KV 50A TO220ABFP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.6 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
28 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.7 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
30 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
50 A
Current-Hold(Ih)(Max):
60 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
260A, 280A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
MountingType:
Through Hole
Category:
Thyristors - SCRs
Datasheet:
ShinYuaCMA30E1600PN.pdf
1. How to order CMA30E1600PN on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CMA30E1600PN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMA30E1600PN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMA30E1600PN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MMJX1H40N150 IXHH40N150HV N1467NC260 CMA30E1600PN CS19-08HO1
Part Number MMJX1H40N150 IXHH40N150HV N1467NC260 CMA30E1600PN CS19-08HO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-OffState 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max) 1.7 V 1.7 V 1.7 V 1.7 V 1.7 V
Current-OnState(It(AV))(Max) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
Current-OnState(It(RMS))(Max) 50 A 50 A 50 A 50 A 50 A
Current-Hold(Ih)(Max) 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA
Current-OffState(Max) 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA 10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 260A, 280A 260A, 280A 260A, 280A 260A, 280A 260A, 280A
SCRType Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C