IXYS CLA50E1200TC-TRL
CLA50E1200TC-TRL
Part No.:
CLA50E1200TC-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
ShinYuaCLA50E1200TC-TRL.pdf
Description:
SCR 1.2KV 79A TO268AA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
50 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
79 A
Current-Hold(Ih)(Max):
75 mA
Current-OffState(Max):
50 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
550A, 595A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C