Hartland Controls/Littelfuse CON-1/240/30L
CON-1/240/30L
Part No.:
CON-1/240/30L
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaCON-1/240/30L.pdf
Description:
CONTACTOR 1P 240V 30A W/SHUNT
Packaging:
Box
Series:
HCC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
208 ~ 240VAC
ContactForm:
SPST-NO (1 Form A)
ContactRating(Current):
30 A
SwitchingVoltage:
600VAC - Max
Features:
TerminationStyle:
Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
MustOperateVoltage:
177 VAC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Datasheet:
ShinYuaCON-1/240/30L.pdf
1. How to order CON-1/240/30L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CON-1/240/30L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CON-1/240/30L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CON-1/240/30L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CON-1/120/30 CON-1/120/30L CON-1/240/30L CON-1/240/30 CON-1/24/30L
Part Number CON-1/120/30 CON-1/120/30L CON-1/240/30L CON-1/240/30 CON-1/24/30L
Packaging Box Box Box Box Box
Series HCC HCC HCC HCC HCC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
CoilVoltage 208 ~ 240VAC 208 ~ 240VAC 208 ~ 240VAC 208 ~ 240VAC 208 ~ 240VAC
ContactRating(Current) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
SwitchingVoltage 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max
Features - - - - -
TerminationStyle Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
OperatingTemperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C
MustOperateVoltage 177 VAC 177 VAC 177 VAC 177 VAC 177 VAC