Hartland Controls/Littelfuse CON-3/120/30L
CON-3/120/30L
Part No.:
CON-3/120/30L
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaCON-3/120/30L.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 120V 30A
Packaging:
Box
Series:
HCC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
120VAC
ContactForm:
3PST-NO (3 Form A)
ContactRating(Current):
30 A
SwitchingVoltage:
600VAC - Max
Features:
TerminationStyle:
Box Lug, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
MustOperateVoltage:
88 VAC