Bel Power Solutions CPA250-4530
CPA250-4530
Part No.:
CPA250-4530
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYuaCPA250-4530.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W
Series:
Melcher CPA (250W)
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
4
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
3.3V
Voltage-Output3:
12V
Voltage-Output4:
-12V
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
40 A
Current-Output2:
40 A
Current-Output3:
5.5 A
Current-Output4:
2 A
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
250W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Efficiency:
82%
OperatingTemperature:
-25°C ~ 50°C
Features:
DC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote Sense
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaCPA250-4530.pdf
1. How to order CPA250-4530 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CPA250-4530 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPA250-4530?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CPA250-4530.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CPA250-4530G CPA250-4530LG CPA250-4530CG CPA250-4530 CPA250-4530S210
Part Number CPA250-4530G CPA250-4530LG CPA250-4530CG CPA250-4530 CPA250-4530S210
Packaging - - - - -
Series Melcher CPA (250W) Melcher CPA (250W) Melcher CPA (250W) Melcher CPA (250W) Melcher CPA (250W)
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 4 4 4 4 4
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output3 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output4 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output5 - - - - -
Voltage-Output6 - - - - -
Current-Output1 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current-Output2 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current-Output3 5.5 A 5.5 A 5.5 A 5.5 A 5.5 A
Current-Output4 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
Current-Output5 - - - - -
Current-Output6 - - - - -
Power(Watts) 250W 250W 250W 250W 250W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Efficiency 82% 82% 82% 82% 82%
OperatingTemperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C