GMW Associates CPC-1000-27-BP2
CPC-1000-27-BP2
Part No.:
CPC-1000-27-BP2
Manufacturer:
GMW Associates
Category:
Current Transducers
Package:
Box
Datasheet:
ShinYuaCPC-1000-27-BP2.pdf
Description:
DC-AC CURRENT PROBE, CLIP-ON, 1K
Packaging:
Box
Series:
CPC
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Open Loop
Current-Sensing:
1000A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, ±2V
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 75kHz
Linearity:
±0.2%
Accuracy:
1%
Voltage-Supply:
3.5V ~ 5.5V
ResponseTime:
10µs
Current-Supply(Max):
85mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Polarization:
Bidirectional
MountingType:
Free Hanging
Category:
Current Transducers
Datasheet:
ShinYuaCPC-1000-27-BP2.pdf
1. How to order CPC-1000-27-BP2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CPC-1000-27-BP2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPC-1000-27-BP2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CPC-1000-27-BP2 CPC-2000-27-BP2 CPC-250-27-BP2 CPC-500-27-BP2
Part Number CPC-1000-27-BP2 CPC-2000-27-BP2 CPC-250-27-BP2 CPC-500-27-BP2
Manufacturer GMW Associates GMW Associates GMW Associates GMW Associates
Packaging Box Box Box Box
Series CPC CPC CPC CPC
ProductStatus Active Active Active Active
ForMeasuring AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC
SensorType Open Loop Open Loop Open Loop Open Loop
Current-Sensing 1000A 1000A 1000A 1000A
NumberofChannels 1 1 1 1
Output Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V
Sensitivity - - - -
Frequency DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz
Linearity ±0.2% ±0.2% ±0.2% ±0.2%
Accuracy 1% 1% 1% 1%
Voltage-Supply 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V
ResponseTime 10µs 10µs 10µs 10µs
Current-Supply(Max) 85mA 85mA 85mA 85mA
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C