GMW Associates CPC-2000-27-BP2
CPC-2000-27-BP2
Part No.:
CPC-2000-27-BP2
Datasheet:
ShinYuaCPC-2000-27-BP2.pdf
Description:
DC-AC CURRENT PROBE, CLIP-ON, 2K
Current-Sensing:
2000A
Output:
Ratiometric, ±2V
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 75kHz
Linearity:
±0.2%
Accuracy:
1%
Voltage-Supply:
3.5V ~ 5.5V
Current-Supply(Max):
85mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Datasheet:
ShinYuaCPC-2000-27-BP2.pdf
1. How to order CPC-2000-27-BP2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CPC-2000-27-BP2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPC-2000-27-BP2?
Image CPC-1000-27-BP2 CPC-2000-27-BP2 CPC-250-27-BP2 CPC-500-27-BP2
Part Number CPC-1000-27-BP2 CPC-2000-27-BP2 CPC-250-27-BP2 CPC-500-27-BP2
Current-Sensing 2000A 2000A 2000A 2000A
NumberofChannels 1 1 1 1
Output Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V Ratiometric, ±2V
Sensitivity - - - -
Frequency DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz DC ~ 75kHz
Linearity ±0.2% ±0.2% ±0.2% ±0.2%
Accuracy 1% 1% 1% 1%
Voltage-Supply 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V 3.5V ~ 5.5V
ResponseTime 10µs 10µs 10µs 10µs
Current-Supply(Max) 85mA 85mA 85mA 85mA
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C