Comchip Technology CPDQR12VEU-HF
CPDQR12VEU-HF
Part No.:
CPDQR12VEU-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
CPDQR12VEU-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 5A 110W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
13.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
22V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
110W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
60pF @ 1MHz (Max)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)