Bourns Inc. CRM0805-FW-R050ELF
CRM0805-FW-R050ELF
Part No.:
CRM0805-FW-R050ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCRM0805-FW-R050ELF.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CRM0805
ProductStatus:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaCRM0805-FW-R050ELF.pdf
1. How to order CRM0805-FW-R050ELF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CRM0805-FW-R050ELF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRM0805-FW-R050ELF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CRM0805-FX-51R0ELF CRM0805-FX-R510ELF CRM0805-JX-R100ELF CRM0805-FX-R910ELF CRM0805-FW-R050ELF
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series CRM0805 CRM0805 CRM0805 CRM0805 CRM0805
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Height-Seated(Max) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm)