Bourns Inc. CRM0805-FX-51R0ELF
CRM0805-FX-51R0ELF
Part No.:
CRM0805-FX-51R0ELF
Datasheet:
ShinYuaCRM0805-FX-51R0ELF.pdf
Description:
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 0805
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)
Datasheet:
ShinYuaCRM0805-FX-51R0ELF.pdf
1. How to order CRM0805-FX-51R0ELF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CRM0805-FX-51R0ELF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRM0805-FX-51R0ELF?
Image CRM0805-FX-51R0ELF CRM0805-FX-R510ELF CRM0805-JX-R100ELF CRM0805-FX-R910ELF CRM0805-FW-R050ELF
Resistance 51 Ohms 51 Ohms 51 Ohms 51 Ohms 51 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm) 0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Height-Seated(Max) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm)