Challenge Electronics CS15-01P95-03-1X
CS15-01P95-03-1X
Part No.:
CS15-01P95-03-1X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCS15-01P95-03-1X.pdf
Description:
SPEAKER IP67 8OHM 1W 97DB
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
950 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
950Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
97.00
Efficiency-Testing:
1W/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
1 W
Power-Max:
1.3 W
PortLocation:
Top
Shape:
Rectangular
Material-Cone:
Polyetheretherketone (PEEK)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm)
Category:
Speakers
Datasheet:
ShinYuaCS15-01P95-03-1X.pdf
1. How to order CS15-01P95-03-1X on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CS15-01P95-03-1X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS15-01P95-03-1X?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS15-01P95-03-1X CS17-01P100-03-1X CS28-02W220-05-1X CS13-00P20-03-1X CS28-02W57-07-1X
Part Number CS15-01P95-03-1X CS17-01P100-03-1X CS28-02W220-05-1X CS13-00P20-03-1X CS28-02W57-07-1X
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Technology Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic
Type General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FrequencyRange 950 Hz ~ 20 kHz 950 Hz ~ 20 kHz 950 Hz ~ 20 kHz 950 Hz ~ 20 kHz 950 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant 950Hz 950Hz 950Hz 950Hz 950Hz
Impedance 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms
Efficiency-dBA 97.00 97.00 97.00 97.00 97.00
Efficiency-Testing 1W/100mm 1W/100mm 1W/100mm 1W/100mm 1W/100mm
Power-Rated 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Power-Max 1.3 W 1.3 W 1.3 W 1.3 W 1.3 W
PortLocation Top Top Top Top Top
Shape Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular
Material-Magnet Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B
Ratings - - - - -
Termination Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads
Size/Dimension 0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm) 0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm) 0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm) 0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm) 0.591 L x 0.433 W (15.00mm x 11.00mm)