Challenge Electronics CS28-02W57-07-1X
CS28-02W57-07-1X
Part No.:
CS28-02W57-07-1X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCS28-02W57-07-1X.pdf
Description:
SPEAKER IP67 4OHM 2W 103DB
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
570 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
570Hz
Impedance:
4 Ohms
Efficiency-dBA:
103.00
Efficiency-Testing:
2W/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
2 W
Power-Max:
3 W
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size/Dimension:
1.102 Dia (28.00mm)
Category:
Speakers
Datasheet:
ShinYuaCS28-02W57-07-1X.pdf
1. How to order CS28-02W57-07-1X on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the CS28-02W57-07-1X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS28-02W57-07-1X?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS15-01P95-03-1X CS17-01P100-03-1X CS28-02W220-05-1X CS13-00P20-03-1X CS28-02W57-07-1X
Part Number CS15-01P95-03-1X CS17-01P100-03-1X CS28-02W220-05-1X CS13-00P20-03-1X CS28-02W57-07-1X
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Technology Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic
Type General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FrequencyRange 570 Hz ~ 20 kHz 570 Hz ~ 20 kHz 570 Hz ~ 20 kHz 570 Hz ~ 20 kHz 570 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant 570Hz 570Hz 570Hz 570Hz 570Hz
Impedance 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms
Efficiency-dBA 103.00 103.00 103.00 103.00 103.00
Efficiency-Testing 2W/100mm 2W/100mm 2W/100mm 2W/100mm 2W/100mm
Power-Rated 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Power-Max 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
PortLocation Top Top Top Top Top
Shape Round Round Round Round Round
Material-Magnet Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B
Ratings - - - - -
Termination Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
Size/Dimension 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm)