Challenge Electronics CS18-01P95-04-1X
CS18-01P95-04-1X
Part No.:
CS18-01P95-04-1X
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCS18-01P95-04-1X.pdf
Description:
SPEAKER IP67 8OHM 1W 100DB
Packaging:
Tray
Active
Technology:
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
950 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
950Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
100.00
Efficiency-Testing:
1W/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
1 W
Power-Max:
1.2 W
PortLocation:
Top
Shape:
Rectangular
Material-Cone:
Polyetheretherketone (PEEK)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
0.709 L x 0.358 W (18.00mm x 9.10mm)