Challenge Electronics CS34-01P70-03-1
CS34-01P70-03-1
Part No.:
CS34-01P70-03-1
Manufacturer:
Challenge Electronics
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaCS34-01P70-03-1.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 2W 95DB
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
700 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
700Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
97.00
Efficiency-Testing:
1.5W/100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
1.5 W
Power-Max:
2 W
PortLocation:
Top
Shape:
Rectangular
Material-Cone:
Polyetheretherketone (PEEK)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
1.339 L x 0.433 W (34.00mm x 11.00mm)