Harris Corporation CS82C54-12
CS82C54-12
Part No.:
CS82C54-12
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
ShinYuaCS82C54-12.pdf
Description:
CMOS PROGRAMMABLE INTERVAL TIMER
  • Related Categories
Package/Case:
28-LCC (J-Lead)
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Programmable Timer
Count:
Frequency:
12MHz
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Supply:
10 mA
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C