Rochester Electronics, LLC CY8C24123A-24SXIKP
CY8C24123A-24SXIKP
Part No.:
CY8C24123A-24SXIKP
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
CY8C24123A-24SXIKP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Series:
PSOC®1 CY8C24xxx
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
256 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
6
RAMSize:
M8C
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 4x14b; D/A 2x9b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
4KB (4K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)