Rochester Electronics, LLC CY8C27243-24PVXIKA
CY8C27243-24PVXIKA
Part No.:
CY8C27243-24PVXIKA
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C27243-24PVXIKA.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Bulk
Series:
PSOC®1 CY8C27xxx
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
256 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
16
RAMSize:
M8C
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 4x14b; D/A 4x9b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
16KB (16K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)