Rochester Electronics, LLC CY8C29666-24PVXIKO
CY8C29666-24PVXIKO
Part No.:
CY8C29666-24PVXIKO
Package:
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8C29666-24PVXIKO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
PSOC®1 CY8C29xxx
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
2K x 8
EEPROMSize:
44
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 12x14b; D/A 4x9b
OscillatorType:
32KB (32K x 8)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)