SanRex Corporation DBA200WA60
DBA200WA60
Part No.:
DBA200WA60
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaDBA200WA60.pdf
Description:
DIODE MODULE 600V 200A
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
130 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
4 mA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaDBA200WA60.pdf
1. How to order DBA200WA60 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DBA200WA60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DBA200WA60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DBA200WA60.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DBA200WA60 pin diagram, DBA200WA60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DBA200UA40 DBA200YA40 DBA200WA40 DBA200WA60 DBA200UA60
Part Number DBA200UA40 DBA200YA40 DBA200WA40 DBA200WA60 DBA200UA60
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
DiodeConfiguration 2 Independent 2 Independent 2 Independent 2 Independent 2 Independent
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 100A 100A 100A 100A 100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.5 V @ 100 A 1.5 V @ 100 A 1.5 V @ 100 A 1.5 V @ 100 A 1.5 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 130 ns 130 ns 130 ns 130 ns 130 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 4 mA @ 600 V 4 mA @ 600 V 4 mA @ 600 V 4 mA @ 600 V 4 mA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C