SanRex Corporation DCA100AA60
DCA100AA60
Part No.:
DCA100AA60
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDCA100AA60.pdf
Description:
DIODE MODULE 600V 100A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
300 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
100 mA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C