Infineon Technologies DD104N18KHPSA1
DD104N18KHPSA1
Part No.:
DD104N18KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDD104N18KHPSA1.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PH 1.8V 104A PB20-1
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
1.8 kV
Current-AverageRectified(Io):
104 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1800 V
OperatingTemperature:
150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
VRRM(V):
Module
I(AV)(A):
IFSM(A):
VF@IF(V):
VF@IF(A):
IR(μA):
Trr(ns):
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Datasheet:
ShinYuaDD104N18KHPSA1.pdf
1. How to order DD104N18KHPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DD104N18KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD104N18KHPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BGX50AE6327HTSA1 BAS3007ARPPE6327HTSA1 BAS4002ARPPE6327HTSA1 DD360N22KHPSA1 DD104N18KHPSA1
Packaging Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
DiodeType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-PeakReverse(Max) 1.8 kV 1.8 kV 1.8 kV 1.8 kV 1.8 kV
Current-AverageRectified(Io) 104 A 104 A 104 A 104 A 104 A
Current-ReverseLeakage@Vr 20 mA @ 1800 V 20 mA @ 1800 V 20 mA @ 1800 V 20 mA @ 1800 V 20 mA @ 1800 V
OperatingTemperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)