Infineon Technologies DD171N12KKHPSA2
DD171N12KKHPSA2
Part No.:
DD171N12KKHPSA2
Datasheet:
DD171N12KKHPSA2.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
171A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.26 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1200 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C