Infineon Technologies DD171N16KHPSA1
DD171N16KHPSA1
Part No.:
DD171N16KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD171N16KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 171A
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
171A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.26 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C
MountingType:
Chassis Mount
Datasheet:
ShinYuaDD171N16KHPSA1.pdf
1. How to order DD171N16KHPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DD171N16KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD171N16KHPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DD171N08KHPSA1 DD171N12KHPSA1 DD171N14KHPSA1 DD171N16KHPSA1 DD171N18KHPSA2
Part Number DD171N08KHPSA1 DD171N12KHPSA1 DD171N14KHPSA1 DD171N16KHPSA1 DD171N18KHPSA2
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series DD171N DD171N DD171N DD171N DD171N
ProductStatus Active Active Active Active Active
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 1600 V 1600 V 1600 V 1600 V 1600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 171A 171A 171A 171A 171A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.26 V @ 500 A 1.26 V @ 500 A 1.26 V @ 500 A 1.26 V @ 500 A 1.26 V @ 500 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr 20 mA @ 1600 V 20 mA @ 1600 V 20 mA @ 1600 V 20 mA @ 1600 V 20 mA @ 1600 V
OperatingTemperature-Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C