Infineon Technologies DD171N18KHPSA1
DD171N18KHPSA1
Part No.:
DD171N18KHPSA1
Datasheet:
ShinYuaDD171N18KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1800V 171A
Packaging:
Bulk,Bulk
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1800 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
171A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.26 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 1800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C